Twój ekspert od kredytów i ubezpieczeń

Start

Jak budować swoją zdolność kredytową

Zdolność kredytowa to bardzo istotne zagadnienie, kiedy rozmawiamy o kredytach. Jest to dość skomplikowana, wyliczana indywidualnie przez banki wartość, która pokazuje jak duży kredyt jest w stanie spłacić zaciągająca go osoba. W skrócie wygląda to tak, że bank biorąc pod uwagę Twoje dochody, wydatki, aktualną sytuację życiową i ewentualną historię zaciąganych zobowiązań – wylicza na jaki kredyt będzie Cię stać. W tym artykule postaram się pokazać, jak dbać o swoją zdolność kredytową.

Trzeba pamiętać o tym, że bank pożyczając nam pieniądze chce mieć pewność, że je oddamy. Im większe jest ryzyko tego, że tak się nie stanie, tym wyższe będą koszty owego kredytu – ryzyko musi bowiem być czymś zrekompensowane. Idąc dalej tym tokiem, im lepszą będziemy mieli zdolność kredytową, tym nie tylko dostaniemy większy kredyt, ale będzie on także tańszy. Dobra zdolność to pewny klient, pewny klient to niskie ryzyko banku, a to z kolei oznacza niższe koszty obsługi kredytu.

Teraz przedstawię kilka ogólnych zasad budowania dobrej zdolności kredytowej.

1. Płać terminowo wszystkie swoje zobowiązania, począwszy od rachunków za telefon, prąd czy nawet mandaty za złe parkowanie. Jeżeli kupiłeś coś na raty, pilnuj terminów płatności. Zwracaj także uwagę na debet na swoim koncie – zapomniane kilka złotych na minusie po pewnym czasie mogą bardzo niekorzystnie wpłynąć na Twoją zdolność. Nawet jeżeli jesteś przekonany, że to Ciebie nie dotyczy, bo nigdy nie będziesz potrzebował kredytu – po co zamykać sobie tę możliwość ?

2. W trakcie starania się o kredyt nie zatajaj wydatków i nie wyolbrzymiaj swoich dochodów. Bardzo ostrożnie, wręcz pesymistycznie, podchodź do swoich możliwości finansowych.

3. Jeżeli posiadasz zbędne karty kredytowe bądź niewykorzystywane limity kredytowe – pozamykaj je. Dla banku stanowią one Twoje zobowiązania – nawet, jeżeli z nich nie korzystasz.

4. Pomyśl, czy ktoś mógłbym być Twoim współkredytobiorcą. Twoja zdolność kredytowa zostanie niejako powiększona o zdolność kredytową tej osoby.

5. Jeżeli spłacasz już jakiś kredyt, dbaj o terminowe płacenie rat. Każda taka płatność podnosi Twoją zdolność. Na przyszłość bank chętniej udzieli Ci kredytu wiedząc, że jesteś odpowiedzialnym i godnym zaufania klientem.

6. Zanim zaczniesz starać się o kredyt sam postaraj się oszacować swoją zdolność kredytową bądź skorzystaj z pomocy specjalisty.

Na koniec jedna złota zasada, którą zawsze staram się wpajać swoim klientom. Pamiętajmy, że kredyt to odpowiedzialność. Nie starajmy się o niego jeśli wiemy, że możemy w przyszłości mieć problemy z jego spłacaniem.